Megvan, kik nem fizetnek majd e-útdÃjat
A lakott területekrÅ‘l ki nem mozduló fuvarozók megússzák a használatarányos útdÃjat, de az érdekképviselet további engedményeket szeretne elérni a kormányzatnál, összesen 20-25 milliárd forint értékben. Az útdÃjat mindenképp továbbhárÃtanák a megrendelÅ‘k felé.
Nagy változást fog gerjeszteni a fuvarpiacon és a megbÃzók körében a használatarányos útdÃj – mondta Vereczkey Zoltán, a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesületének (MKFE) elnöke a Magyar Fuvarozói Fórumon. Hozzátette: felvilágosÃtó munkára van szükség, hogy a fuvarozók elfogadtassák a megbÃzókkal, hogy nekik kell kifizetni az útdÃjat – ennek a 2013-as keretszerzÅ‘désekben is meg kell jelennie -, a megbÃzóknak pedig az árképzésük során kell kalkulálniuk a megnövekedett költségekkel. Ennek kapcsán az MKFE azt szeretné elérni, hogy a fuvarszámlán – német példa alapján – kötelezÅ‘en kelljen külön feltüntetni a fuvardÃjat és az útdÃjat. (Ez ahhoz képest változás, hogy nemrégiben a Nemzetgazdasági Minisztérium annak adott zöld utat, hogy a számlát külön lehessen szerepeltetni az útdÃjat.)
KészülÅ‘ben van az a Széchenyi-kártyához hasonló forgóeszköz-finanszÃrozási konstrukció a KA-VOSZ Zrt.-vel együttműködésben, amely az útdÃjköltséget elÅ‘legezné meg a fuvarozók számára addig, amÃg annak összege be nem érkezik a megrendelÅ‘ktÅ‘l. Ennek az útdÃj bevezetésének idejére már készen kell állnia. A konstrukciót – erÅ‘sÃtette meg Völner Pál, az NGM közlekedéspolitikáért felelÅ‘s államtitkára – a nemzeti fejlesztési miniszter is támogatja.
Ingyenes szakaszok
A személygépkocsik és a buszok maradnak a jelenlegi matricás rendszerben, a használatarányos útdÃj a 3,5 tonna feletti járművekre vonatkozik, a tarifa pedig jármű- és útkategóriától függ majd – mondta az NGM államtitkára. Július 1-tÅ‘l 1173 kilométer gyorsforgalmi út és 5145 kilométer főút lesz fizetÅ‘s, a csomópontok közötti megtett szakaszok után kell majd leróni az útdÃjat. A lakott területek, az M0, az országhatár nem lesznek fizetÅ‘sek, ahogyan például az M7-es Székesfehérvárt elkerülÅ‘ szakasza, illetve az M31-es sem. Utóbbinál a dÃjmentességet az indokolja, hogy ezt vállalták ahhoz, hogy 85 százalékos uniós támogatással épÃtsék meg az utat. (Fontos, hogy nem csak az számÃt csomópontnak, ami elsÅ‘ látásra az, Ãgy például a pihenÅ‘kön keresztül rejtett csomópontok is csomópontok.)
További kedvezményeket sürgetnek
A dÃjpolitikáról a kormányzattal folytatott tárgyalásokat március végéig kellene lezárni az útdÃjrendszer július 1-i indulását figyelembe véve Vereczkey szerint. Völner bÃzik benne, hogy sikerrel fognak zárulni az egyeztetések, ám azt elismerte, hogy a költségvetési és egyéb korlátokat figyelembe kell venniük. Arra, hogy nem sétagalopp az alkufolyamat, abból is lehet következtetni, hogy az MKFE elnöke elismerte, a dÃjpolitika kapcsán tudták eddig a legkevésbé érvényesÃteni álláspontjukat a fuvarozók. Az egyesület ugyanis – az ismert kormányzati tervek dacára – megfontolásra ajánlja, hogy az útdÃjat a járműkategóriák, az úthálózat és a tarifák tekintetében is fokozatosan vezessék be. (Miután a csökkentett bevezetés a 75 milliárd forintos bevételi tervet veszélyezteti, borÃtékolható a kormány álláspontja.)
Az MKFE szerint továbbá a dÃjpolitika kivételeivel lehetne segÃteni a belföldi fuvarozókon: az olyan, elsÅ‘sorban magyar vállalkozások által elvégzett feladatok eshetnének kedvezményes elbÃrálás alá, mint például a gyűjtÅ‘-terÃtÅ‘ fuvarozás vagy a mezÅ‘gazdasági termeléshez kapcsolódó szállÃtás. Szintén a dÃjpolitika kérdéséhez tartozik, hogy a kisfuvarozók érdekében a futásteljesÃtményhez kötnék a nagyfelhasználói kedvezményeket, illetve szorgalmazzák, hogy csak akkor legyen áfatartalma az útdÃjnak, ha kizárólag a gyorsforgalmi utakon kell fizetni. Ennek logikája az, hogy az autópályák valódi szolgáltatást nyújtanak, mÃg a többi út használatának megfizettetése inkább adójellegű tehernek tekinthetÅ‘.
Vereczkey az eddigi eredmények között emlÃtette – a külföldi fuvarok után a sofÅ‘röknek adómentesen adható 40 eurós napidÃj, az adómentes üzemanyagmegtakarÃtás és a kereskedelmi gázolaj illetékvisszatérÃtése mellett – azt, hogy 2013 január 1-jétÅ‘l az üzemanyag illetéke az áfához hasonlóan havonta visszaigényelhetÅ‘ lesz. A fuvarozók további versenyképességjavÃtó javaslatai között szerepel a légrugós járművek gépjárműadójának EU-minimumra történÅ‘ csökkentése, a kihasználhatatlan kapacitások adóztatásának megszüntetése, továbbá – mint a legnagyobb elem – a gépjárműadó levonhatósága az iparűzési adóból. Azt is el szeretnék érni, hogy az útdÃjjal lehessen korrigálni a nettó bevételt, hogy az ne növelje az iparűzési adó alapját. Kiterjesztenék az adómentes napidÃj intézményét a belföldi fuvarozásra, a járművek adásvételét illetékmentessé tennék, a rehabilitációs járuléktól pedig megszabadulnának.
Hatezer új munkahely?
Mindez 20-25 milliárd forintba kerülne az államnak, ennek visszaforgatásával drasztikusan nÅ‘hetne a fuvarozók versenyképessége, ezáltal túl is teljesülhetnek az útdÃjbevételi tervek – vélekedett Wáberer György. Vereczkeyvel egyetértve hozzátette: szükség volna a gépjárművezetÅ‘-utánpótlás erÅ‘sÃtésére is, hiszen a magyar fuvarozók szempontjából az uniós piac gyakorlatilag korlátlan nagyságú, Ãgy az ágazat akár hatezer sofÅ‘r számára tudna új munkahelyet teremteni. Az EU-15-ök fuvarvállalatai ugyanis inkább a regionális feladatok felé mozdulnak, a nemzetközi szállÃtásokban pedig a kelet-európai fuvarozók lehetnek a meghatározók. A magyar vállalkozások eddig is kiemelkedÅ‘en teljesÃtettek az európai piacon: 2004 és 2009 között közel megduplázták teljesÃtményüket, ami a második legjobb eredmény a lengyel fuvarozók elÅ‘relépése után – mindez az EU-15-ök fuvarozóinak rovására történt.
forrás: napi gazdaság
Szóljon hozzá!